SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıdaki değerlerde görüldüğü ve sık sık yinelendiği gibi hurma çok besleyici bir meyvedir. Bunun yanı sıra;

Bedeni ve zihni gençleştiriyor.

• Kansere karşı koruyor.
• Damar sertliği ve kolestrole karşı koruyucu, şişmanlama tehlikesine yol açmıyor.
• Böbrek iltihabına ve kumlarına iyi geliyor.
• Saf hurma cildi besliyor, güneş lekelerini yok ediyor.
• Şeker oranını ayarlayan tek meyvedir.
• İçerdiği demir sayesinde, Anemi hastalığını kaldırdığı tıbben ispatlanmıştır.
• Hurma çekirdeğinden öğütülmüş bir fincan kahve zihin açıcı, dinlendirici, asabilik-sinir bozukluğu ve üzerindeki strese iyi geliyor. Sinir vitamini diye adlandırılan B6, stresli ve gergin yaşantısı olanlara sabah, öğle ve akşam saatlerinde üçer adet hurma yemesi son zamanlarda tıp adamlarınca tavsiye edilmekte.
• B1, B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasından dolayı karaciğeri kuvvetlendiriyor.

        

Ayrıca:

Baş (zihin, Dimağ, beyin): Beynimizin fosfora ihtiyacı vardır. Bu da hurmada bol miktarda bulunmaktadır.

Sinir sistemi: Hurmanın en etkili olduğu diğer bir saha da sinir sistemimizdir. Hurma da B1- B2 vitaminleri bulunmaktadır.Bunlarda zihni ve sinir sistemnini dinlendirici özelliğe sahiptirler.

 Gözler: Hurma A vitamini ihtiva ettiğinden hurma yiyenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz zaafiyetleri olmaz. İkinci Dünya Savaşında gece hücumu yapacak olan Amerikan pilotlarına hedeflerini daha net görebilmeleri için hurma yedirmişlerdir. Göz sinirlerini kuvvetlendirici özelliği vardır.

Kan damarları:Hurma damar sertliğini engeller.Ayrıca kanı temizler ve tansiyonu düzenler.

Kolesterol:Hurma kolesterole geçit vermiyor.

Emzirme: Hurma süt hormonlarını harekete geçirir ve sütün çoğalmasını sağlar.

''Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır.'' (16/69)

İnsan vücudu için gerekli olan pekçok vitamin ve mineral bu mucizevi meyvede saklı duruyor.Hurma, Allah'ın şifa olarak yarattığı meyvelerden sadece bir tanesidir.Saymakla bitmeyecek kadar çok faydası olan hurmanın ilginç bir yönü ise,  14  asır önce bilinmesi imkansız olan bir özelliğinin  Kuran'da bildirilmiş olmasıdır.Şimdi bu mucizevi olaya kısaca değinelim.